Drón vásárlók figyelmébe

Ki ne szeretne szabadon szárnyalni egy drónnal? Ki ne szeretné meglepni gyermekét egy drónnal? 

Összegyűjtöttük a drónokkal, drónvásárlással kapcsolatos tudnivalókat, javaslatokat és megosztunk néhány tudnivalót a biztonságról, hogy az első röptetések ne végződjenek az új szuperségünk balesetével.

Milyen drónt vegyek? Mik a szempontok?

Először azon kell elgondolkodni, hogy elsősorban szabadtérben, vagy inkább beltérben (lakásban) szeretnénk e röptetni. A legnagyobb játék modellek, mint a SYMA X5C inkább kültéri használatra termettek. Jelentősebb, 31cm-es méretéből fakadóan ezt a modellt elsősorban kültéri használatra tervezték. Gyengébb szélnek ellenáll, de így is fel kell készülnünk arra, hogy a szél módosítja a pályáját. A kisebb modellek (pl. Hornet 2,4Ghz) is röptethetők szabadban, de ezek pályáját már komolyabban módosítják a légmozgások, ezért sokkal több tapasztalatot igényel a visszakormányzásuk. Ezeket inkább beltéri használatra javasoljuk. 

Gyermeknek, felnőttnek mit ajánlanak?

A méret számít és persze a drón pilóta tudása. Akár már 8-10 éves gyermekek tudnak biztonságosan drónt röptetni, akik korábban kis távirányítós helikoptert vezettek, legyen ez kicsi vagy nagy modell. A játék drón kategóriában a modellek nem okozhatnak vágási sérüléseket, mivel a rotor anyaga műanyag és a motorok vészleállítási funkcióval rendelkeznek. Ezért ha gyermekünk véletlenül magának vezeti, akkor sem várható komolyabb sérülés. Két dologra viszont fel kell hívni a figyelmet: arcnak röptetés, vagy magasból fejre ejtés. Mind a két sérülés gyakorlatlanságból, illetve a szabályok be nem tartásából fakad.

Mik a legfontosabb elővigyázatossági szabályok?

A legfontosabb két szabály, hogy magunktól és más emberektől legalább 3 méter távolságra röptessük, valamint hogy emberek fölé ne röptessük. Miért? Van egy mondás: ami egyszer felröpül az le is jön. Ez teljesen igaz a drónokra is. Senki nem akar szántszándékkal balesetet okozni, de ha elkerüljük az embereket akkor a véletlen balesetek is kizártak.

Hol biztonságos a röptetés? Hogyan tanuljam meg a röptetést?

Keressünk egy biztonságos rétet, szabad teret. Fontos, hogy fák, bokrok egyéb tereptárgyak ne legyenek az utunkban legalább 50 méter sugarú körben. Ezután indulhat a gyakorlás: emeljük fel a drónt kb. 3 méter magasra és gyakoroljuk a fel/le szállást. Ha ez biztonságosan megy akkor mehet előre/hátra, jobbra/balra, pluszjel és kereszt formákban. Majd kipróbálhatjuk a drón elfordítását a tengelye körül. Ennél a manővernél számolnunk kell azzal, hogy az irányok kifordulnak, azaz ha szembe repül velünk a drón akkor a jobb irány lesz a bal, a bal irány lesz a jobb. Gyakorlott RC-seknek persze ezt nem kell tanulniuk mert már úgy is tudják :-) Ha ez is megy akkor mehetnek sz összetett mozgások, akár egy 8-as leírása a levegőben.

Hol ne röptessem a drónt?

Reptér közelében, erdőben vagy közel hozzá, valamint lakóházak között. Ez az utóbbi azért is fontos, mert belefuthatunk abba, hogy a szomszéd zokon veszi a drónt a kertjében és előfordulhat, hogy nem adja vissza.

Milyen veszélyek leselkednek a drónra, hogyan veszíthetem el?

A legtöbb drón vesztés vakmerőségből következik be. Szinte biztos, hogy a drón sérülésével jár (azaz nem garanciális eset) ha a drón repülés közben valaminek nekiütközik úgy, hogy az érintett motor leáll. Ha ez a levegőben 3 méter fölött következik be, a sérülés garantált, mivel a drón oldalra fordulva zuhan le és a lefele álló oldal nagy erővel a földnek csapódik. Tudnunk kell, hogy a drón repüléséhez mindegyik motor egyidejű működőképessége szükséges. A legfontosabb szabály tehát: ne röptessük 3 méter fölé a drónt amíg nem vagyunk eléggé tapasztaltak, és ne legyen a levegőben semmiféle akadály (fa, bokor, villanyvezeték).

Van továbbá egy mozdulat amit mindenképpen el kell kerülni, ezért hívjuk fel a röptetés végző figyelmét erre. A gázkar hirtelen lehúzása nullára. Sokan reflexből teljesen visszahúzzák a gázkart ha túl magasra röpül a drón. Ez az a hiba ami a második leggyakoribb drón vesztési ok, hiszen a drón kap egy parancsot, hogy: motor leáll!. Ekkor, lepottyan mint egy kő és nagy erővel becsapódik. Ez majdnem biztos, hogy komoly sérüléshez vezet a drónunkban.

Utolsó helyen, de szintén veszélyt hordoz a szél, ugyanis eltéríti a drónt az általunk gondolt pályáról. Ha ez nagy magasságban történik, mondjuk 50 méteren akkor kiléphet a hatósugárból és irányíthatatlanná válik. Sajnos a szél csalóka: még szélcsendes időben is van szélmozgás nagyobb magasságokban, gondoljunk a jegenye fa tetején levő levelek rezgésére szélcsendben. Ha a röptetési távolságot rosszul mérjük fel és a távirányítótól nem kap jelet, akkor majdnem biztosan elveszítjük kedvenc játékszerünket.

Mire vonatkozik a garancia, mire nem és mennyibe kerül a javítás?

A garancia rendeltetésszerű használat esetén a normál meghibásodásokra, rejtett hibákra vonatkozik. Tehát pl. motorhibára, vagy alkatrész hibára.

Sérült, lezuhant, mozgásképtelen drón szerelése nem tartozik a garancia körébe. Természetesen ezeket is javítjuk, de ellenszolgáltatás fejében: azaz az alkatrész költsége és a műszerész óradíjával kalkulálni kell. Egy nem garanciális szerelés akár 10ezer forintos költséget is jelenthet, függően az alkatrész igénytől és a szerelés bonyolultságától. Természetesen, kisebb sérülések nem kerülnek ilyan nagy összegbe.

Fontos tudnivaló, hogy lesett, összetört drónra nem vonatkozik a garancia ezért, ha a javítási szinte biztos költséget el akarjuk kerülni, akkor ne röpüljünk túl magasan, túl távol, víz fölött, túl erős szélben és akadályok között!!!

Váci úti Tesco Hipermarketben található üzletünk.

+36 1 200 0061

Nyitvatartás:
H - Szo: 10:00-19:00
V: 10:00-18:00

Útvonalterv